Kvíz: Co víš a nevíš o Rakousku?

V uplynulých dvou týdnech jsem vám prosřednictvím zajímavostí představovala německy mluvící země. Zatím jsme tu měli Německo a Švýcarsko. Dnes je na řadě Rakousko, náš jižní soused.
Tato malebná země láká návštěvníky svými impozantními horami, malebnými jezery, historickými městy a bohatou nabídkou umění a kultury.

Rakousko je obklopeno alpskými vrcholy, které přitahují horolezce, turisty i lyžaře z celého světa. Vrcholy jako Grossglockner, Dachstein nebo Wildspitze se tyčí nad krajinou a nabízejí dechberoucí výhledy a příležitosti pro dobrodružství a relaxaci. Alpy jsou ideálním místem pro turistiku či horskou cyklistiku.

Tato země je domovem mnoha historických a architektonických skvostů. Město Vídeň, hlavní město Rakouska, je známé svými elegantními paláci, jako je Hofburg nebo Belvedere, a světoznámým operním domem Staatsoper. Salcburk se pyšní malebným historickým centrem a majestátní pevností Hohensalzburg. Toto jsou pouze dvě z mnoha rakouských měst s bohatou historií a kulturou. Rakousko je také známé svou gastronomií, zejména výbornými dezerty jako Sachertorte nebo Apfelstrudel.

Zkus si zodpovědět následující otázky. Správné odpovědi najdeš dole pod otázkami.

1. Rakousko tvoří několik spolkových zemí. Víš přesný počet?

2. Jedná se o poměrně hornatý stát. Tipni si, kolik procent plochy Rakouska tvoří horská území.
3. Nejvyšší horou Rakouska je …
4. Víš, které je největší jezero Rakouska?
5. Které jezero se nachází na pomezí Rakouska, Německa a Švýcarska?
6. Jak se jmenuje soustava tří vodopádů, které dosahují výšky 385 metrů, což je řadí na první příčku mezi nejvyššími vodopády Rakouska a v Evropě patří mezi jedny z nejvyšších?
7. Kterému jezeru se říká rakouský Karibik, protože je lemováno četnými a prosluněnými plážemi?
8. Jak se jmenuje někdejší pilot Formule 1 a trojnásobný mistr světa pocházející z Rakouska?
9. V jakém rakouském městě se narodil Wolfgang Amadeus Mozart?
10. Jak se nazývá jedna z nejznámějších hor Rakouska, na které najdeš ledový palác, nebeskou stezku Skywalk či schody do prázdna? Na tomto masivu se nachází i rozsáhlý ledovec.
Na kolik otázek jsi odpověděl/a správně, kde jsi váhal/a a která odpověď tě překvapila nebo pro tebe byla novinkou?
(Správné odpovědi: 9; 60 %; Großglockner (3798 m); Neziderské jezero; Bodamské jezero; Krimmelské vodopády; Wörthersee; Niki Lauda; Salzburg; Dachstein)