Malý stát, velký šarm. Lichtenštejnsko

I přesto, že se jedná o jeden z nejmenších států v Evropě i na světě, pyšní se Lichtenštejnsko mnoha unikátními prvky.

Tuto maličkou zemi najdeš mezi Rakouskem a Švýcarskem. Plocha Lichtenštejnska činí pouhých 160 km², přibližně polovinu území přitom tvoří horské pásmo Alp. Nejvyšší horou je Grauspitz s výškou 2 599 m.n.m., největší řekou je Rýn.

Knížectví Lichtenštejnské je jednou z posledních fungujících konstitučních monarchií v Evropě. Kníže Lichtenštejnský je hlavou státu a má významnou roli v politickém i kulturním životě země.

Mluví se zde německy a alemansky. Co je to alemanština? Jedná se o skupinu dialektů němčiny, která je používána i v některých částech Německa, Švýcarska, Rakouska, Francie a Itálie.

Tato malá země je považována za daňový ráj. Zdanění je zde opravdu minimální, což přitahuje firmy z celého světa. Lichtenštejnsko je jednou z nejbohatších zemí na světě s vysokou životní úrovní občanů.

Za zmínku stojí i bohatá kulturní scéna. Nachází se zde muzea a galerie, kulturní akce přitahují významné umělce a tisíce návštěvníků ročně. Z Lichtenštejnska pocházejí spíše regionálně známé rockové a popové skupiny.

Jedním ze symbolů Lichtenštejnska je hrad Vaduz, který se nachází nad stejnojmenným hlavním městem. Hrad je stále obýván knížecí rodinou, není tudíž otevřen veřejnosti.

I ve sportovních odvětvích má tato země zastoupení. Zdejší sportovce můžeš vidět v mezinárodních soutěžích. Oblíbenými sporty jsou sjezdové lyžování a běh na lyžích.

Na území Lichtenštejnska najdeš přírodní rezervace a chráněné oblasti, které jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů.

Co budeš zde naopak budeš hledat marně, je letiště. Nejbližší letiště je v Curychu. Ani železniční síť není bůhvíjaká. Železniční trať měří jen 20 km!

Pokud hledáš jedinečné místo, které kombinuje krásy alpské krajiny i bohatý kulturní život, může být Lichtenštejnsko pro tebe tím správným cílem.